Co to są sterydy? Skutki uboczne sterydów

Co to są sterydy? Skutki uboczne sterydów

W nadnerczach, parzystym narządzie umiejscowionym na górnym biegunie nerki, zachodzi synteza ważnych hormonów w naszym organizmie – aldosteronu i kortyzolu, należącego do glikokortykosteroidów. Ten pierwszy odpowiada za gospodarkę wodną oraz mineralną organizmu. Część badaczy jest zdania, że leki podawane w tej formie nie spowalniają wzrostu dzieci, inni z kolei jednak twierdzą, iż duże dawki tych środków mogą jednak spowolnić wzrastanie. Tak jak wspomniano to już wcześniej, podawanie sterydów drogą wziewną ogranicza ich stężenie w innych niż struktury układu oddechowego narządach. Wtedy jednak, gdy pacjent przyjmuje je przez zbyt długi czas lub w zdecydowanie za dużych dawkach, dochodzić może niestety do rozwoju ogólnoustrojowych skutków ubocznych ich zażywania.

  • Produkt może wpłynąć na zanik skóry właściwej i tkanki podskórnej.
  • Sterydy lub steroidy (wymiennie stosuje się te nazwy) to również sztucznie produkowane substancje na wzór naturalnie występujących w organizmie kortykosteroidów.
  • Sterydy są naturalnymi substancjami wytwarzanymi przez organizm ludzki.
  • To, że lek jest wydawany bez recepty nie oznacza, że można stosować go bez ograniczeń.

Stosowanie sterydów ma również działanie niepożądane, które obserwowane jest m.in. Do grupy sterydów anabolicznych należy testosteron i syntetyczne pochodne. W medycynie stosuje się je w stymulowaniu wzrostu wielu tkanek, głównie mięśniowej i kostnej, a także na zwiększaniu produkcji czerwonych krwinek. Testosteron jest również stosowany w terapiach związanych z opóźnionym dojrzewaniem u chłopców, nieprawidłowym rozwoju narządów płciowych i impotencji u mężczyzn, a także w raku piersi u kobiet. Sterydy anaboliczne podaje się też chorym na AIDS lub raka, przy nadmiernym spadku masy mięśniowej.

Lekarstwa na bazie sterydów – wskazania do stosowania

Jednak niektóre efekty uboczne zostają na stałe, takie jak obniżony głos u kobiet czy obniżona płodność u mężczyzn. W związku z tym, stosując sterydy w ramach dopingu sportowego, należy ułożyć bilans zysków i strat i zadać pytanie czy efekty terapii są dla nas ważniejsze niż ryzyko wyniszczenia organizmu [1-4]. W medycynie steroidy znajdują również zastosowanie jako leki antykoncepcyjne, a także wspomagające zajście w ciążę lub jako hormonalna terapia zastępcza.

To, że lek jest wydawany bez recepty nie oznacza, że można stosować go bez ograniczeń. Do sterydów stosowanych miejscowo o kategorii OTC należy krem zawierający 0,5% hydrokortyzon. Nie należy aplikować go dzieciom do 12 roku życia bez konsultacji z lekarzem. Po zauważeniu poprawy krem nakłada się już 2-3 razy w tygodniu, aby po 2 tygodniach całkowicie go  odstawić. Jeżeli pacjent nie widzi poprawy musi swoje kroki skierować do dermatologa celem postawienia właściwej diagnozy i doboru odpowiedniego preparatu. Jako, że sterydy są substancjami, które aplikuje się wprost do organizmu, należy zwrócić szczególną uwagę na ich jakość.

Jak stosować glikokortykosteroidy?

Z zanikiem tkanki mięśniowej oraz zaburzeniami wzrostu, jednak leki te wyjątkowo niekorzystnie oddziałują na organizm, prowadząc m.in. Do bezpłodności, zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby, niewydolności serca, a także nadpobudliwości https://burrocanaglia.es/czym-s-trenbolonysomatotropina/ i agresji. Do skutków ubocznych ich stosowania zaliczamy także nadciśnienie tętnicze, zaburzenia erekcji, zaburzenia miesiączkowania, łysienie (u mężczyzn), nadmierne owłosienie (u kobiet), chorobę zwyrodnieniową stawów.

  • Udowodniono, iż szczególnie wysokie ryzyko występuje w I trymestrze ciąży.
  • W skład promieniowania słonecznego wchodzi kilka rodzajów fal – począwszy od światła widzialnego po promieniowanie UV.
  • W medycynie szerokie zastosowanie znajdują glikokortykosteroidy, jest to jednak zupełnie inna grupa substancji chemicznych.
  • Przyjmowanie tych środków związane jest więc głównie z doznaniami estetycznymi w związku z wyglądem sylwetki.

Wiąże się to z manifestacją wyprysku i silnego stanu zapalnego. Pacjent ponownie sięga po steryd wplątując się w swoiste błędne koło. Wówczas należy zrobić przerwę w terapii i rozważyć zmianę preparatu na inny. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, dotykającą głównie najmłodszych, dlatego i u nich są stosowane leki z tej grupy.

Barlickiego w Łodzi – mylić ze sterydami wziewnymi, które są podstawą leczenia astmy. Leki sterydowe (glikokortykosteroidy) są przyjmowane w formie wziewnej, doustnej, zastrzyków, maści/kremów/płynów na skórę, sprayów do nosa i kropli/maści do oczu. Sterydy są naturalnymi substancjami wytwarzanymi przez organizm ludzki.

Czy sterydy wziewne stosuje się u dzieci?

Wtedy można zastosować inne leczenie, a więc chory nie musi być skazany na branie leku steroidowego przez całe życie. Sterydy (steroidy) podaje się jako leki przeciwzapalne, ale ze względu na wiele skutków ubocznych zaleca się wówczas, kiedy korzyści wynikające z ich przyjmowania przeważają nad skutkami ubocznymi sterydoterapii. Gdy człowiek się skaleczy lub złapie infekcje, organizm wydziela dużo kortyzolu (naturalnego glikokortykoidu, czyli sterydu), którego zadaniem jest zatrzymanie odczynu zapalnego.

W terapii substytucyjnej syntetyczne glikokortykosteroidy podaje się rano – ma to na celu naśladowanie wyżej opisanego naturalnego procesu wydzielania tych hormonów. Przewlekłe bądź niewłaściwe stosowanie kortykosteroidów pociąga za sobą dobrze udokumentowane działania niepożądane. Kortykosteroidy do użytku zewnętrznego mogą doprowadzić do pojawienia się teleangiektazji (poszerzone naczynka włosowate), rozstępów czy zaników skóry. Miejscem szczególnie podatnym na ich wystąpienie jest skóra twarzy i fałdy skórne. Jest ono skutkiem swoistego „uzależnienia się” skóry przyjmującej regularnie dawkę sterydu.

Naukowcy biją na alarm. Wykazano związek między zanieczyszczeniem powietrza a otyłością u dzieci

Z kolei głównym przedstawicielem glikokortykosteroidów jest kortyzol, wytwarzany podobnie jak aldosteron w korze nadnerczy. Poza zatrzymywaniem soli w organizmie wpływa na gospodarkę glukozy. Kortyzol powoduje zwiększenie jej stężenia, co jest wskazane w reakcji na stres. Chorobę spowodowaną nadmiernym stężeniem kortyzolu nazywamy zespołem Cushinga.


Posted

in

by

Tags: